۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
فرهنگ‌سازي مالكيت فكري در كشور سرعت مي‌گيرد
«سه‌شنبه‌هاي با طعم مالكيت فكري» عنوان برنامه‌اي است كه توسط كانون پتنت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري برگزار مي‌شود تا افزايش آگاهي عمومي پيرامون مالكيت فكري با اين رويداد آموزشي و ترويجي سرعت گيرد.
كانون پتنت ايران، در راستاي فعاليت‌هاي آموزشي و ترويجي خود و با هدف افزايش آگاهي عمومي پيرامون مالكيت فكري و مزاياي آن، برنامه‌اي مدون براي آموزش آنلاين و غيرحضوري، تحت عنوان «سه‌شنبه‌هاي با طعم مالكيت فكري» را در دستور كار خود قرار داده است. در اين برنامه كه شامل برگزاري سلسله وبينارهاي آموزشي منظم در سه‌شنبه‌هاي مختلف فصل زمستان است، مخاطبين با مهم‌ترين موضوعات مالكيت فكري آشنا خواهند شد.

واحد آكادمي كانون پتنت ايران كه مسئوليت برگزاري دوره‌هاي آموزشي اين نهاد را بر عهده دارد، از اواسط سال جاري، اقدام به برگزاري وبينارهاي آموزشي، در كنار دوره‌هاي آموزشي تخصصي و حضوري خود نموده است. در تقويم آموزشي پاييز آكادمي كانون پتنت، دو وبينار تحت عناوين «جستجوي پتنت» و «آشنايي با مالكيت فكري» برنامه‌ريزي شده بود كه با استقبال خوب مخاطبين همراه شد. همين عامل، موجب گرديد تا در تقويم زمستاني نيز، بر تعداد وبينارها افزوده شده و برنامه‌اي منظم و جامع براي آن‌ها در نظر گرفته شود. در همين راستا، سلسله وبينارهايي با موضوعات متنوع مالكيت فكري، در سه‌شنبه‌هاي هر هفته و در ساعات 16 الي 18 برگزار مي‌گردد.

اهداف اين وبينارهاي آموزشي، شامل ارتقاي فرهنگ مالكيت فكري، آموزش باكيفيت در حوزه‌هاي مرتبط با مالكيت فكري و به ويژه ثبت اختراع، آشنايي با فرآيندهاي استفاده از حمايت‌هاي موجود براي ثبت اختراع خارجي و همچنين ارتباط گرفتن مخاطبين با كانون پتنت ايران مي‌باشد. در كنار موارد ياد شده كه در استراتژي دوره‌هاي آموزشي مختلف كانون پتنت ايران مشهود است، رويكرد تمركززدايي از استان‌هاي بزرگ و اشاعه فرهنگ در سطح كل كشور، آكادمي كانون را بر آن داشت تا اقدام به برگزاري دوره‌هاي غيرحضوري نموده تا مخاطبين از جاي جاي كشور، بتوانند به راحتي در اين دوره‌ها شركت داشته و از محتواي آن‌ها بهره‌مند شوند.

گفتني است كه عناوين وبينارهاي مذكور، شامل «آشنايي با مالكيت فكري»، «اختراعات حوزه سلامت»، «پتنت ابزاري براي حفاظت از فناوري‌هاي نوآورانه»، «جستجوي پتنت»، «آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال كانون پتنت ايران»، «آشنايي با پايگاه اطلاعاتي Espacenet» و «آشنايي با معاهده همكاري ثبت اختراع (PCT) و مزاياي آن» بوده كه به صورت هدفمند و كاملاً مرتبط و در امتداد يكديگر انتخاب شده‌اند و همين موضوع، منجر مي‌شود تا مخاطبين با شركت در اين سلسله وبينارها، بتوانند با مباني اوليه مالكيت فكري و ثبت اختراع، آشنا شوند. بديهي است كه هر يك از اين وبينارها، پيش‌نيازي براي بخشي از وبينارهاي بعدي بوده و مفاهيم ارائه شده با فرض آشنايي كاربران با وبينارهاي قبلي، ارائه مي‌گردد. در همين راستا، پيشنهاد مي‌گردد تا علاقه‌مندان جهت استفاده بهينه و مؤثر از اين مجموعه آموزشي، در تمامي وبينارها به صورت كامل حضور يابند.

شايان ذكر است كه مخاطبين مي‌توانند جهت آشنايي بيشتر با دوره‌هاي حضوري و وبينارهاي آكادمي كانون پتنت، به تقويم زمستانه منتشر شده مراجعه نموده و به منظور برنامه‌ريزي‌هاي بيشتر و دقيق‌تر، اقدامات لازم و ثبت‌نام به موقع را انجام دهند. اولين وبينار از اين مجموعه كه تحت عنوان «آشنايي با مالكيت فكري» مي‌باشد در مورخ 17 دي ماه برگزار شده فلذا مخاطبين مي‌توانند در فرصت باقيمانده نسبت به ثبت‌نام در اين وبينار اقدام نمايند.

تاریخ:
1398/10/23
تعداد بازدید:
7
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
تغییر کد امنیتی
كد امنيت
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان - خيابان هزار جريب - دانشگاه اصفهان - ساختمان مركزي- طبقه سوم- اتاق 325
كدپستي: 73441-81746
E-mail:  Cent-lib@ui.ac.ir 
تلفن: 031-37932768 تلفكس: 36689918
Powered by DorsaPortal